قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / سوالات مذهبی / فرق بین کذب و توریه

فرق بین کذب و توریه

فرق بین کذب و توریه

تعریف کذب و توریه

کذب در لغت به معنای خبر دادن از چیزی بخلاف آن‌چه که هست می‌باشد و در اصطلاح یعنی دروغ گفتن در انواع مختلف آن است،مانند دروغ گفتن زبانی، عملی، نسبت دروغ به کسی دادن و چیزی را خلاف واقع نشان دادن.

چراچون

توریه به معنای پنهان کردن معنای اصلی و ظاهر کردن غیر از آن و یا پوشانیدن و افشا نکردن سخن است. به طور کلی می‌توان توریه را پنهان کردن شیئی پشت شیئ دیگر تعریف کرد.

چراچون

فرق کذب و توریه

توریه در اصطلاح فقهی بیان واقعیت به نحوی است که مخاطب یا مخاطبان دچار اشتباه شوند. توریه با کذب تفاوت دارد و موضوعاً از آن خارج است. در منابع فقهی، توریه را به‌عنوان یکی از راه‌های نجات از دروغگویی و سوگند دروغ، در ابواب گوناگون مطرح شده است.

واژه توریه در قرآن نیامده، ولی در تفاسیر و منابع حدیثی، آیات متعددی از مصادیق توریه شمرده شده است. همچنین در بعضی احادیث اشاره شده است که گاهی، حتی پیامبران و امامان نیز به اقتضای مصلحت، توریه می‌کرده‌اند. توریه دارای شرایطی است که از جمله آنها می‌توان به توانایی بر توریه کردن و ضایع نشدن حق دیگران در صورت توریه اشاره کرد. درباره جواز و عدم جواز توریه و اخلاقی بودن یا نبودن آن میان عالمان اخلاق اختلافاتی وجود دارد.

با تعریفی که ذکر شد فرق بین توریه و کذب روشن میشود.

 

 

شاید این مطلب هم مفید باشد

نماد های شیطان پرستی در فیلم فانوس سبز

 

منبع

ویکی شیعه

ویکی فقه

درباره ی سجاد اصلانی

علاقه شدید به،فیلم سازی،تدوینگری،نویسندگی،و کار با وردپرس دارم

مطلب پیشنهادی

چرا شراب حرام است

چرا شراب حرام است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.